Wie Zuid-Tirol zegt, denkt al snel aan de Dolomieten met haar fameuze pieken. Maar Zuid-Tirol is zoveel meer en staat bol van contrasten. Hoge bergtoppen en valleien, de Duitse en Italiaanse invloeden, het eten en de religie om er maar een paar te noemen. Pas als je er zelf doorheen wandelt over de nieuwe meerdaagse wandelroute de SchwarzWeiss Trail, merk je hoe sterk twee werelden met elkaar verweven zijn.
De nieuwste langeafstandswandeling van Zuid-Tirol, de SchwarzWeiss Trail, is een zesdaagse route van ongeveer 73 kilometer. Deze wandelroute verbindt de haast vergeten bergdorpen met ruige bergtoppen als achtergrond en wisselt elke dag van decor. Van mediterrane wijngaarden en appelgaarden tot bergpanorama’s met uitzicht op de Dolomieten.
Ik liep deze route eind september met een groepje vrienden en was meteen verkocht. Dit is geen trail waar je alleen maar hoogtemeters maakt en van de ene top naar de andere top loopt. Het is een tocht die je rustig door het middelgebergte laat wandelen. Waar je maar enkele andere wandelaars tegenkomt, vaak locals. Tussen de oude dorpjes waar iedereen je vriendelijk aanspreekt. En oh ja, natuurlijk de heerlijke wijn en het nog heerlijkere eten van de families die de berghotels runnen langs de route, vaak al decennialang. Slow travel op zijn best!
De SchwarzWeiss Trail is meer dan een wandelroute. Ze is ontstaan uit het idee om natuur, cultuur en dorpen opnieuw met elkaar te verbinden. Lokale gemeenten, boeren en ondernemers hebben samengewerkt om een trail te creëren die niet alleen door de bergen loopt, maar ook door de communities langs het pad. En dat is erg belangrijk, deze regio is namelijk sterk afhankelijk van toerisme zodat de dorpen niet leeglopen en in de vergetelheid raken.
De naam “SchwarzWeiss” verwijst naar de twee markante bergen die je onderweg beklimt: de Schwarzhorn (zwarte berg) en de Weisshorn (witte berg) maar ook naar de contrasten die Zuid-Tirol zo bijzonder maken. Aan de ene kant vind je de warme, mediterrane invloeden uit Italië, aan de andere kant de frisse berglucht met Duitse invloeden en Alpenstijl.
De start in Montan voelt mediterraans. Het dorp ligt tussen de wijnranken, met uitzicht over de Adige vallei. ’s Ochtends is de lucht nog fris. We horen de kerkklok echoën door het dal. Al snel verlaten we het asfalt en klimmen we omhoog langs een eeuwenoude spoorlijn door een dennenbos, over een bospad. Het pad laat ons meteen flink stijgen. Ruim 1.200 hoogtemeters. Het loont: hoe hoger we komen, hoe stiller het wordt. Hogerop kijken we uit over de vallei en glinsteren de wijnvelden in de zon. Aan het einde van de dag bereiken we Gfrill, een klein dorpje met een paar huizen en het gasthof Fichtenhof. We maken kennis met Ingrid, die samen met haar broer en zus dit berghotel al tientallen jaren runt. Ze is een bekende chef in de regio en het eten smaakt voortreffelijk
Na de pittige eerste dag is dag twee wat makkelijker. We zijn al flink gestegen, en hoewel het vandaag nog steeds op en neer gaat is het goed te doen. Het pad slingert door bossen en langs meren, onder andere langs Lago Nero en Lago Bianco. Het water is spiegelend. We komen vandaag geen enkele andere wandelaar tegen. Halverwege komen we een paar kleine alpenboerderijen tegen waar we iets kunnen eten. Het regent flink en we nemen een lange lunchpauze in de hoop dat de buien voorbij trekken. We dalen af naar Altrei, het eindpunt van de dag. Een prachtig oud bergdorp waar we gastvrij worden onthaald. De inwoners zijn trots op hun tradities en serveren hier een lokale specialiteit: Altreier Kaffee, een kruidige drank op basis van gerst die ze hier al generaties maken. Het werd ontwikkeld toen normale koffiebonen te duur waren om te kopen.
De wandelbenen zijn al flink getraind en de derde etappe kent hetzelfde ritme. Klimmen vanuit het dorp en daarna weer afdalen. Het zijn oude kasseienpaden die ons door de dichte bossen leiden. Hier en daar hebben we uitzicht op de bergen en we komen langs de gezellige Krabesalm waar we opwarmen met een warme chocolademelk. Deze etappe is erg goed te doen en we doen het rustig aan om de natuur in ons op te nemen. En vooral ook om ons voor te bereiden op het langste en pittigste van de SchwarzWeiss Trail. Truden is een wat groter dorpje met een supermarkt en mooi oud centrum. Zeker de moeite waard om verder te verkennen.
De SchwarzWeiss Trail is geen extreme bergtocht, maar hij heeft alles wat wandelen in Zuid-Tirol mooi maakt: stilte, variatie, en die unieke mix van Italiaanse mediterrane sferen en het Alpengevoel. De dorpen onderweg zijn klein, gastvrij en zijn maar wat blij met de wandelaars die het pad lopen. De mensen zijn trots op hun streek en vertellen graag over hun wijn, kaas en accommodatie. En omdat je elke nacht comfortabel slaapt, kun je de volgende ochtend weer fris op pad. De SchwarzWeiss Trail is perfect voor wie houdt van bergen, maar niet per se in berghutten wil slapen. Voor wie van lekker eten houdt en de rust zoekt van een onbekende regio. Kijk voor meer informatie over deze trail op de officiële website en download de hele GPX hier.
Ben je nieuwsgierig naar meer wandelreizen in de Dolomieten? SNP heeft een breed aanbod aan wandelreizen, van huttentochten tot verblijf in goede hotels. Aan jou de keuze.
Elmar Teegelbeckers is reisjournalist en oprichter van het platform hiking-trails.com. Hij schreef ook het boek Hiking Trails, over de mooiste langeafstandswandelingen van Europa. Eerder schreef hij op Op Pad dit artikel over Thru-hiking: alles wat je wilt weten.